۳ مهر ۱۳۸۹

خبر این مصاحبه آقای اوباما یا بی بی فارسی رو حتما شنیدید.
ایشان در مصاحبه‌شون چیزی گفته‌اند به این مضمون:
"معلوم است که نگران مردم ایران هستم. آنها می خواهند زندگی شان را بکنند. کشورشان قابلیت های زیادی دارد. سوال این است که آیا حکومت ایران می تواند رویکردی متفاوت اتخاذ کند که به جای آسیب رساندن به مردم ایران، به سود آنها باشد؟ در حال حاضر، حکومت ایران چنین رویکردی در پیش نگرفته است. اکنون آنچه دولت ایران گفته، این است که ایستادن در برابر جامعه بین المللی و ادامه دادن یک برنامه پنهان هسته ای، برایش مهم تر از رفاه مردم است."

به نظر من این حرفی که آقای رییس جمهور می‌زنند یک ترجمه بیشتر ندارد. شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت اخلاقی تحریم و احتمالا بعدتر جنگ. با این روش دولت آمریکا می‌خواهد تمامی مسئولیت ناشی ار نتایج تحریم‌ها در گذشته (یک نتیجه مستقیم و ساده‌اش مرگ مردم ایران در سانحه های مختلف هوایی است) و آینده (جنگ احتمالی) را به تنهایی به دوش احمدی‌نژاد و جمهوری اسلامی بیاندازد. راستش من اصلا مطمئن نیستم که این مسئولیت اخلاقی تنها بر عهده‌ی احمدی‌نژاد و خامنه‌ای و دار و دسته باشد. فرض کنید من اعلام کنم هر کس را که به من نزدیک شود با دسته جارو مورد حمله قرار خوهم داد. بعد یک گردن کلفتی یقه یکی از دشمنانش را بگیرد و او را به نزدیکی من پرتاب کند و من با دسته جارو به کله‌ی او بکوبم. آیا در این ماجرا من مسولیت اخلاقی‌ای ندارم و تمامی مسوولیت حمله با دسته جارو با فرد گردن کلفت است؟ اگر پاسخ شما آری است آنگاه جناب رییس جمهور ایالات متحده هم مسوولیتی اخلاقی در برابر آسیبی که به مردم ایران از تحریم‌هایی که او وضع کرده می‌رسد ندارد. به طریق اولی اگر کمی بدبین باشیم باید نتیجه بگیریم اگر جنگی هم در نتیجه سبک‌سری و خباثت احمدی نژاد و سپاه و دار دسته در بگیرد و مردم ایران کشته شوند آمریکایی‌ها مسوول نیستند و مردم ایران باید متوجه شوند که این بمب‌های آمریکایی نیست که آنها را خواهد کشت، بلکه حکومت ایران است.

این حرف آقای اوباما به نظر من خیلی ترسناک می‌آید. و از آن دردآور تر هم این است که گیرنده ایرانیان زیادی به صرف دشمنی با نظام تخماتیک اسلامی متوجه معنی کاملا واضح این حرف نمی‌شود و این برادران ایرانی «اپوزوسیون» آقای اوباما را برای متانتش در قامت یک رییس‌جمهور ستایش می‌کنند. نه این که حکومت ایران خبیت نیست اما این هم نمی‌شود با جارو یزنی وسط کله کسی و دیگری تمام و کمال مسئول آن باشد.

از همه اینها گذشته باور کنید که حس خیلی بدی است. کشور لعنتی‌ات را نکبتی بر داشته که امیدی به تمام شدنش نیست و تو در کشور دیگری زندگی می‌کنی که رسما رییس دولتش مسوولیت اخلاقی در برابر جان مردم کشور تو ندارد. و تو کی هستی؟ هیچ کس. یک دانشجو یک لا قبای در پیت. بعد هم می‌گویند چرا افسرده می‌شوید.

۱۲ نظر:

Iranian idiot گفت...

حرف هاي اوباما فقط يه بو داره اونم بوي گند سياسته! ميشه با يه شهروند آمريكايي سر يه ميز نشست و شاش آمريكايي (بادويزر!!) يا عرق سگي خورد و كلي با آرامش در مورد دنيا و سياست ها و همه چيزش حرف زد و به مشكلي برنخورد اما انگار وقتي دو طرف بحث سياستمدارها -اين موجودات ديوانه و بي عقل- قرار ميگيرن موضوع جز دروغ، دزدي، ترور و آدم كشي و تهمت و ديوانگي چيز ديگه اي نميشه! اين سياستمدارا آدماي خطرناكي ان! كسي رو نجات نخواهند داد، فقط بايد مواظب بود به كشتنت ندن! اين كشور لعنتي كه هيچ وقت به من اهميت نداد، يه غريبه اهميت ميده؟ از اون طرف اون دست خرهاي اپوزوسيون مي خوان مملكتو نجات بدن؟ امثال شادي صدر و اونهايي كه آدم نمي دونه اينا ديگه تو كدوم خراب شده اي بزرگ شده اند؟؟؟ خيلي مچكرم! من نيستم!

ناشناس گفت...

نظرت در مورد تئوری 11 سپتامبر احمدی نژاد و (در صورت درست بودن) میزان اخلاقی بودن اون چیه؟ یعنی تو بیای 3000 نفر از مردم کشور خودتو بکشی، تا بهانه جور کنی و بعد بری سه ملیون نفرو تو عراق و افغانستان بکشی.

ناشناس گفت...

استدلال شما مغلطه بسیار آشکاری دارد که گمان نمی کردم احتیاج به یادآوری داشته باشد ولی چون کسی درباره ش ننوشته در کامنت ها :
در مثال شما موضع اخلاقی شما وقتی که بفهمید که همین فردی که به سوی صاحب جارو پرتاب می شود تا بر فرق ش کوبیده شود، کمی قبل تر جارو را دست جارو زن داده و از او درخواست کرده بر سر محل بیاستد و به دیگران زور بگوید ، تغییری نمی کند؟ یعنی ۹۸٪ مردمی که به جمهوری اسلامی رای دادند و همین طور خیل عظیمی که هنوز به جمهوری اسلامی و آرمان هایش باور دارند نباید مسولیتی متوجه شان باشد؟
سوای از اینکه جمع بستن همه انسان ها به یک انسان که به صورت واحد تصمیم می گیرد غلط است ، قیاس شما هم مع الفارق است
موفق باشید

a.k گفت...

bianconnero جان!
جهت تنوير: جارو به دست آمريكاس! جارو هم تو دستشه! يعني به دست گرفته! بگذزيم...
منم وقتي حرفاي اوباما رو شنيدم دقيقا متوجه زير بار مسئوليت نرفتن اش شدم!

ناشناس گفت...

up kon agha,up kon lotfan!

ناشناس گفت...

gham-angiz-tarin ettefagh ine ke to ejaze bedi chenin chizi afsordat kone. Iran shayad bishtar az har chizi be adamaye salemi ehtiyaj dare ke betoonan be atrafiyaneshoon "rahe shad boodan, dorost o aghlani zendegi kardan, va talash kardan vase saakhtane chizi ke mikhan" ro yad bedan ta inke ye zamani tedaade in afraad inghadr ziyad beshe ke betoonan sharayete naamatloob ro avaz konan. afsordegi o naomidi adam ro az mobareze o omide piroozi door mikone.
omidvaram fekr nakoni shoar midam. man ham afsordegi ro cheshidam...

Im/\n گفت...

ki gofte in martike afsorde hastesh? nevisande in weblog ye goosale bish nist ke fekr mikone kheyli khafane va bozorge va tahlil vase ma era'e mide. he he he ...

ناشناس گفت...

شما يه عادت ناپسند داري كه صد سال يه بار مينويسي...بنويس بابا

ناشناس گفت...

aaaaaaaaaah
up kon dige

ناشناس گفت...

سلام
نوشته هات جالبه
خوشم اومد
ولی هیچ اطلاعات خاصی از خودت نگذاشتی
حداقل اسمت را بذار
ادم خیلی کنجکاو میشه

ناشناس گفت...

are you dead or what?!

اصخر گفت...

بذار بزنن خوار و مادر این مملکت لعنتی رو با آدم‌های نکبت و مزخرف و بربرش یکی کنن...
ضمنا من خودم تو شهرستانم!